П’ять книжок презентував письменник Сергій Жадан на Міжнародному поетичному фестивалі Meridian Czernowitz.
«Попри карантин, пандемію і тривалу самоізоляцію, цього року вийшло багато новинок, до яких так чи інакше маю стосунок, — каже Жадан. — Іноді в мене складається враження, що це не я їх створюю. Людина так багато писати не може, якщо вона не Андрій Кокотюха».
Серед представлених творів – поема-трактат «Метафізичний реквієм» авторства Володимира Гаряїва, до якої Жадан написав післямову.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гурт «Жадан і Собаки» презентували гострополітичну пісню «Вова»
«Гаряїв був останнім учнем Михайля Семенка, себто останнім українським футуристом, — розповідає Жадан. — У свої юні роки він ще встиг друкуватися у футуристичних виданнях, товаришувати з усією когортою вітчизняних письменників, яких потім назвали Розстріляним відродженням. Оскільки був молодшим за всіх них, йому вдалося вижити – пережити терор 1930-х років. Усе життя писав одну книгу – свою поему. Почав ще у 1930-ті, але на той час текст не був надрукований. Потім з очевидних причин відклав написання і публікацію. Повертався до твору у 1960-х, а згодом у 1990-х.
З Гаряївим я познайомився на початку 1990-х. Активно спілкувалися в його останні роки. Багато розповідав про Хвильового, Тичину, Куліша, Сосюру. Водив Харковом і показував адреси, де відбувалося літературне життя 1920-х. Він був для нас людиною з іншого світу, епохи, але страшенно цікавим.
Гаряїв помер 1997-го. Залишив свій рукопис, який нарешті вдалося видати. «Метафізичний реквієм» — надзвичайно цікавий текст. Складний, герметичний, але водночас у чомусь документальний. Розповідає про 1930-ті роки і тодішнє літературне середовище. Текст-присвята друзям, каяття і виправдання, спроба порозуміння зі своїм поколінням і часом.
У післямові я згадав Володимира Гаряїва, обставини написання поеми, моменти нашого з ним спілкування».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жадан зніметься у фільмі про Грицька Чубая
Також Жадан представив поетичну збірку «Список кораблів» — 60 віршів, написаних протягом останніх півтора року. П’єсу «Хлібне перемир’я» про перше літо війни на Донбасі. Лібрето до опери Алли Загайкевич «Вишиваний. Король України» про австрійського ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурґ-Лотаринзького, який був полковником Легіону українських січових стрільців. Від бійців отримав ім’я Василь Вишиваний. «Постійне місце проживання» — спільний проєкт із харківським художником Павлом Маковим. Присвячений Харкову, зв’язку з містом. Містить вибрану поезію Жадана та вибрану графіку Макова.
«Я постійно щось пишу – важко зупинити, — додає Жадан. – За останні місяці завершив фактично нову книгу віршів. Так би мовити, карантинна лірика. Такий собі поетичний щоденник на різні теми. Але думаю, це занадто багато – видавати шість книжок на рік. Навіть Кокотюха собі такого не дозволяє».
Понад 20 митців із п’яти країн стали учасниками 11-го Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz у Чернівцях. Цьогоріч уперше проходив онлайн 4-6 вересня. Події заходу транслювали по телебаченню та в інтернеті.
×
Джерело: gazeta.ua