7 жовтня 2006-го, в день народження Володимира Путіна, в під’їзді власного будинку в Москві застрелили російську журналістку Анну Політковську. О 16:15, коли входила в ліфт, невідомий у темному одязі вистрілив їй раз у груди і тричі в голову. Тіло виявила сусідка о 17:10. Міліція знайшла в ліфті викинутий пістолет і 4 гільзи.
Народилася Політковська, в дівоцтві Мазепа, в сім’ї радянських українських дипломатів у Нью-Йорку в 1958-му. Там її батько працював у представництві УРСР при ООН. Батько походив із Чернігівщини, мати — з Криму.
У 1980-му закінчила журналістику в Московському державному університеті. У 1982-1999 роках працювала в різних виданнях. Із 1999-го — оглядач опозиційної російської «Нової газети». Їздила в зони бойових дій під час ІІ чеченської війни, в табори біженців у Дагестані, в Інгушетію та Чечню. Написала документальні книги «Подорож у пекло. Чеченський щоденник», «Друга чеченська». У 1999-му організувала вивіз з-під бомбувань 89 мешканців дому перестарілих в столиці Чечні Грозному. Допомагала матерям загиблих російських солдатів у суді, розслідувала корупцію в російському міністерстві оборони й командуванні російських військ у Чечні. За матеріали з Чечні 2000-го отримала журналістські премії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Анну Політковську вбили в день народження Путіна
Різко критикувала владу, а особливо президента Путіна. У своїй книзі «Путінська Росія» писала, що Путін винен у загибелі заручників під час теракту «Норд-Ост» та загибелі російських солдат під час війни у Чечні.
У 2002-му брала участь у переговорах з терористами, що захопили в Москві мюзикл «Норд-Ост» в театральному центрі, носила заручникам воду. У 2004-му під час захоплення заручників у бесланській школі її намагалися отруїти на борту літака на шляху в Беслан.
Убивство викликало різкий осуд світових лідерів, які закликали Москву знайти і покарати вбивць. Із заявами виступили тодішній президент США Джордж Буш, британський прем’єр Тоні Блер, президент Франції Жак Ширак, представник Єврокомісії Йоганнес Лайтенбергер.
«Нова газета» висуває 2 основні версії вбивства: помста чеченського лідера Рамзана Кадирова за те, що писала про нього раніше й продовжувала писати, або дії тих, хто хотів «повісити» вбивство на Кадирова, щоб перешкодити тому отримати президентський пост. Політковська саме працювала над репортажем про чеченську війну, у якому, зокрема, розповідала про катування й криваві методи політичної боротьби Кадирова.
У 2014-му 5-ом організаторам і виконавцям вбивства присудили — 12, 14 і 20 років ув’язнення та двом пожиттєво. Замовників не знайшли. 7 жовтня 2021-го закінчується термін давності притягнення до відповідальності за цим злочином.
×
Джерело: gazeta.ua