Вибори в Білорусі та подальші протести потрапили на перші шпальти світової преси. Журналісти пишуть, що перемога Олександра Лукашенка була передбачувана. Водночас подальші протести білорусів викликали подив.
Олександр Лукашенко зіткнувся з незрозумілою для нього ситуацією – він був впевнений, що білоруси його люблять. Але оголошені результати екзит-полу спричинили протести у столиці та обласних центрах.
Читайте: Євген Заічкін не загинув на протестах у Мінську: що сталося
Французьку газету Le Monde вразили виступи білорусів 9 серпня.
– Це день, коли білоруська влада затремтіла перед людьми, налаштованими захистити своє право на голос, – пишуть журналісти.
Вибори нагадували фарс, але інакше навряд чи могло і бути, пише видання.
Британська Guardian зазначає, що сутички з правоохоронцями, що сталися в неділю ввечері, – чи не найбільші в історії країни.
Чинний президент Олександр Лукашенко очікував на антиурядові протести. Останній рік він тренував тисячі правоохоронців та закуповував бронетехніку.
Рішення про розгін протестів викликало питання про лояльність військ і про те, чи можуть у Лукашенка підвести нерви.
Військові вантажівки з поліцейськими ховалися на бокових вуличках, заблокованих для автомобільного руху. Військові патрулювали траси, що вели до столиці.
– Навіть ворота багатьох житлових комплексів, що виходили на головну вулицю Мінська, заблокували, – пише газета Telegraph.
Обрання Олександра Лукашенка президентом Білорусі викликає запитання ще з 1995 року, коли він переміг на них. Відтоді їх не визнавали вільними і чесними, пише американська газета Washington Post.
Ознаками фальсифікацій є висока явка під час дострокового голосування.
Щоб залякати протестувальників, поліцейські люто били кийками в свої щити. Але безуспішно. Громадяни з усієї країни збираються ризикувати своїм життям в ім’я свободи і демократії, пише Bild.
Реакція на вибори у Білорусі
Європейські лідери засудили вибори у Білорусі та закликали президента Олександра Лукашенка припинити переслідування учасників опозиційних лідерів. З такою заявою виступили президенти Польщі та Литви — Анджей Дуда та Гітанас Науседа.
Водночас Лукашенка уже привітали з перемогою лідери Китаю, Росії, Узбекистану, Туркменістану та ще кількох середньоазіатських країн.
Джерело: Telegraph, Washington Post
Джерело:
fakty.com.ua