2.1 C
Киев
Вторник, 7 января, 2025
додомуЖитлово-комунальні тарифиУ селі обрізали газ, але змушують мешканців платити за його доставку

У селі обрізали газ, але змушують мешканців платити за його доставку


Другий місяць у селі Шостаки Полтавського району Полтавської області немає газу. Відключили через порушення в одному домогосподарстві. Але плату за транспортування блакитного палива не скасували.

На придбаній у 2016 році ділянці полтавець Олег Латиш побудував будинок. Як виявилося, під фундаментом проходить газова труба. Тепер від нього вимагають оплатити роботи по обводу газових комунікацій. А поки до села перестали постачати блакитне паливо. Місцеві мешканці кажуть — газ обрізали 2 липня без попередження.

Фото: facebook.com/Дмитро Демус

«А перед тим десь за тиждень сусідка сказала, щоб ми виходили на площадку, бо нам відріжуть газ. Ми вийшли – а там поліція, машина Полтавагазу і місцевий депутат. Приїжджав раніше і голова сільської ради – кажуть, не дозволив відрізати газ, поки була поліція. Вони склали акт, всі його підписали. Ми пішли додому – газ ще горів. Потом раз – його не стало», – розповіла Gazeta.ua мешканка села Шостаки Валентина Варвянська.

Того дня постачання блакитного палива до села відновили. Але за декілька днів — припинили остаточно.

Причина в тому, що один із приватних будинків звели просто над газовою трубою. Тепер, назвавши ситуацію аварійною, у Полтавагазі вирішили залишити без газу все село — аж допоки порушення не усунуть. Вимагають, щоб газову трубу обвели навколо будинку. Власник відмовляється і звинувачує в недбалості сільську раду, яка видала дозвіл на будівництво.

«Чув, що колишній власник моєї ділянки був армійським товаришем нинішнього сільського голови. У 2006 році він отримав землю і одразу її приватизував. Купив я ділянку в 2016-му. Там було порушення: чи то сільська рада навмисне приховала, що тут труба проходить, чи ще щось . Але цю трубу не показали в технічній документації. Я знайшов підприємця, який оформлював приватизацію ділянки. Він каже що не міг перерити всю землю, щоб дізнатися, чи там є якась труба. В акті розмежування вона не вказана. Порадив звернути увагу на підписи. А там підписи нинішніх землевпорядника та сільського голови», — розповів власник будинку Олег Латиш.

А от у сільській раді кажуть — дозволу на будівництво не давали.

«Один чоловік отримав ділянку під забудову і приватизував. А потім її продав. Новий власник отримав від виконкому дозвіл на виготовлення проєктної документації і проєкту. А не на забудову. І там був пункт, що якщо власник порушить усі забудовні норми, його притягнуть до відповідальності. Є його підпис на цьому рішенні. Фактично, ми дали йому дозвіл на початок процедури, а не на будівництво. Юрист каже, там про будівництво не йдеться», — пояснив голова Супрунівської сільської ради, до якої належить село Шостаки, Володимир Богатир.

Голова сільради наголошує: про газову трубу власник ділянки знав ще з самого початку будівництва. Але попри все звів будинок з порушеннями — просто над трубою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У селі під Полтавою тривають «газові війни» між мешканцями багатоповерхівок та облгазом

«Чи законна забудова, з’ясовуватимемо в суді. Ми залучаємо ДАБІ (державна архітектурно-будівельна інспекція. – Gazeta.ua). Я вважаю, що цей чоловік винуватий. Але навіть у разі, якщо в нього немає коштів, Полтавагаз не має права відключати людей від мережі. Заключені прямі договора – мають постачати. Кажуть, підприємство не має коштів на ці роботи. А я кажу: зробіть, а потім требуйте у нього через суд. Якщо ми візьмемося за роботу, нас звинуватять у корупції. Ще у вересні коли нам прислали припис, що будинок побудований на мережі, ми на виконкомі прийняли рішення і направили їм листа, щоб до суду зверталися», — розповів сільський голова.

І наголосив, що профінансувати роботи, навіть якщо би хотіли, у сільській раді не можуть. Адже це — нецільове використання коштів.

«Жодна сторона не пішла в суд. Тепер це, фактично, шантаж – людей і сільської ради. Ми, єдине що зробили, раз вони не хочуть самі судитися, на цього власника будинку, збудованого на газовій мережі, подали до суду. На знесення самочинно збудованого будинку. По-перше, цей суд треба виграти. А по-друге, це місяці, а то й роки тягнутиметься. А люди вже сьогодні без газу», – каже Богатир.

Автор: facebook.com/Дмитро Демус
 
Мешканці Шостаків зійшлися на збори, щоб почути позицію сільради та забудовника
Мешканці Шостаків зійшлися на збори, щоб почути позицію сільради та забудовника

А власник будинку твердить: всі необхідні дозволи від сільської ради отримав. І в документах є зазначення, що йому дозволили саме будівництво.

«За моїм зверненням спочатку дали дозвіл на розробку технічної документації та будівництво. Я хотів повести воду, в Полтавагазі сказали виготовляти технічну документацію в БТІ Полтавського району. Там виготовили будівельний паспорт, якого достатньо для мого малого будиночка. Потім я подав декларацію про початок будівельних робіт у ДАБІ. Коли отримав номер у єдиній системі, почав будувати. У процесі виготовлення фундаменту я дізнався про трубу. Батько з цього приводу був у голови правління Полтавагазу. Там йому пообіцяли підтримку, що допоможуть перенести трубу. Тільки сказали викопати траншею. Я викопав. Але у них там були якісь аварії, їм було не до того. А потім призначили нового керівника відділу і все зупинилося», — пояснив Олег Латиш.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чиновник незаконно відключив вулицю від газу і вимагав хабар

Як розповіли односельці Олега, його батько – голова обласної профспілкової організації працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення Микола Латиш. Чоловік намагався допомогти синові, але вирішити питання не вдалося.

«Я хотів газ у будинок повести. А вони – «так там же у тебе труба, перенось». Сказали робити проєкт обходу труби. У 2018 році це було 25 тисяч. А плюс до того – матеріали, і ще за роботу. У мене не було таких грошей і немає зараз. Ми дом будуємо своїми силами: отримали зарплату – купили матеріали. В процесі будівництва ніхто нічого не казав. А тут раптом оголосили будівництво самовільним. І що ми все рішали за гроші. Мене звинувачують і підстрикують людей, щоб виступали проти мене», — певен чоловік.

І додає, що оплачувати роботи не збирається. Схоже, відсутність газу в цілому селі його не обходить. Адже сам Олег взагалі не користується газом — у нього електричне опалення, електропічка і колонка.

А от місцевим мешканцям непереливки. З 80-х років, коли тут буквально останні гроші, великі на ті часи, виклали за підключення до газопостачання, всі звикли користуватися блакитним паливом. Тож зараз селяни обходяться без газу, як можуть. Їсти для себе готують на електроплитках. Корми для худоби – на старих дров’яних плитах, у кого ще залишилися. І з острахом думають про опалювальний сезон, що наближається. Збирають підписи, пишуть листи у всі інстанції та звертаються за допомогою до народних депутатів. Поки що зрушень немає.

«У Полтавагазі мали скласти акт, що газ відрізаний. Але документів нам не показують і кажуть, що це аварійна ситуація. При цьому нам начислили за поставку газу за липень-серпень. Мені нарахували 320 гривень з копійками. Но ми пока не спішим платить. Нам пояснювали раніше, що газ проведений до будинку, і якщо ним не користуватися, за доставку треба платити. Та якщо газ одрізаний – він же не доходить до кожного будинку. То за що платити?», — розмірковує Валентина Іванівна.

Але в самій організації пояснили, чому відрізали газопостачання і коли його відновлять. І чому селянам таки доведеться сплатити за транспортування газу, якого вони не отримують.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зміниться ціна на доставку газу в різних областях

«Будинок зведений на газовій трубі, що є грубим порушенням Правил безпеки систем газопостачання. Це унеможливлює доступ наших співробітників до труби, її планового обслуговування та ремонтних робіт у разі аварії», — пояснила прессекретарка АТ «Полтавагаз» Ольга Артеменко.

Твердить, що трубу обов’язково треба перенести. І припис про це організація направляла до Супрунівської сільської ради ще 23 вересня 2019-го року. Треба виготовити проєктну документацію та виконати обвід труби навокло ділянки. Але Полтавагаз цього не робитиме. Адже ділянка приватна, тож для підприємства це нецільове використання коштів.

«Суто по-людськи, людей шкода. Але хтось же давав дозвіл на будівництво – ймовірно, сільська рада. Тому нехай вирішують це питання. Але зараз подавати газ – небезпечно. Газопостачання у селі Шостаки відновлять лише після того, як власник ділянки виконає обвід труби. Це головна умова», — наголосили прессекретарка.

А за час, поки питання вирішуватимуть у суді, жителям Шостаків доведеться не лише сидіти без газу, але й платити за його транспортування. У тому, що люди отримали платіжки, немає ніякої помилки, кажуть в організації.

«Плата за розподіл газу включає не лише обслуговування труби, яка знаходиться по вулиці або підводить газ до будинку. Це плата за обслуговування всієї розподільної мережі. Саме тому вона стягується не лише з тих, хто користується газом. Про це йдеться в Постанові НКРЕКП від 7.10.2019 р. №2080», — кажуть у пресслужбі Полтавагазу.

Із 1 серпня люди можуть самостійно обирати компанію, яка постачатиме блакитне паливо. До цього ціну газу для населення регулював Кабінет міністрів. Але відкриття ринку вимагає Міжнародний валютний фонд для продовження співпраці з Україною.

Перелік постачальників газу можна дізнатися в Нацкомісії, яка регулює енергетику та комунальні послуги. Зараз їх небагато, до осені список розширять. Якщо споживач одразу не визначиться, у кого купувати газ, то Нафтогаз надаватиме йому паливо 60 днів. За цей період людина зобов’язана знайти постійного постачальника.





Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments