У Києві аграрії вийшли під Кабмін і Офіс президента на протест проти введення квот на імпорт мінеральних добрив. Аналогічні акції відбуваються в інших містах.
Приблизно 2000 фермерів вимагали заблокувати ініціативу Міністерства економіки про квотування фізичних обсягів імпорту. На думку аграріїв, це призведе до зміцнення монополії хімзаводів олігарха Дмитра Фірташа та підвищення вартості міндобрив для сільгоспвиробників.
«Добрива займають у собівартості продукції до 30%. Хліб буде дорожчий, тому це стосується всіх громадян України. В умовах запровадження ринку землі, непростої погодної ситуації, складного доступу до фінансування здирати кошти на дорогі добрива — це злочин», — заявив голова Всеукраїнського конгресу фермерів Іван Слободяник.
З 2010 року холдинг Фірташа Ostchem володіє основними заводами з виробництва азотних добрив в Україні. Розпочата в 2014 році лібералізація відкрила український ринок для виробників із країн ЄС, Північної Африки, Туреччини, Казахстану, Грузії, Білорусі та інших країн. Імпорт зупинив зростання цін на добрива, вартість яких на 20-30% перевершує середньосвітову. У разі ж встановлення квот продукція заводів Фірташа буде безальтернативною.
«Монополіст сьогодні покриває до 80% внутрішнього ринку. Користуючись своїм становищем, він зможе створити штучний дефіцит та ажіотаж, що може підняти ціну на добрива втричі», — повідомив заступник голови Всекраїнської аграрної ради Денис Марчук.
Крім того, на його думку, обмеження імпорту добрив із країн ЄС може спровокувати дзеркальні дії з боку стратегічних партнерів України.
«Нам потрібно сьогодні нарощувати експорт своєї продукції, збільшувати квоти. А Кабмін наче і не думає про наслідки», — зазначив Марчук..
Фермери передали звернення до Кабміну й Офісу президента та влаштували символічний збір грошей для очільників Мінекономіки.
«Скільки ще нам треба виходити на акції, аби переконати їх не шкодити своїм же громадянам, лиш би добре було олігарху», — заявив фермер із Хмельниччини Ігор Гай.
Акція організували найбільші аграрні асоціації України: Український клуб аграрного бізнесу, Всеукраїнський конгрес фермерів, Всеукраїнська аграрна рада, Аграрний союз України, Агро-Продовольча Рада.
Нагадаємо, Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі при Міністерстві економіки заявила про наміри ввести обмеження на імпорт міндобрива в Україні з ЄС, Білорусі, Узбекистану та інших країн терміном на 3 роки.
У 2019-му Антимонопольний комітет визнав групу компаній Ostchem монополістом, який зловживає своїм монопольним становищем і отримує надприбутки за рахунок завищеної вартості добрив.
×
Джерело: gazeta.ua