Щоб приватизувати активи державних обленерго за ринковою ціною, потрібна визначеність з RAB-тарифом. Це дозволить уникнути дисконтування цін активів.
Про це в інтерв’ю 112 розповів Тарас Єлейко, заступник голови Фонду держмайна.
Єлейко стверджує, що приватизація державних пакетів акцій обленерго буде проходити тоді, коли буде чітко визначено введення RAB-тарифів. Тільки за цієї умови можуть бути конкурентні ринкові торги.
«Без RAB історія показує, що коло інвесторів, зацікавлених входити в обленерго, буде досить обмеженим. А наше завдання — все-таки провести конкурентну, прозору приватизацію, що без RAB буде малоймовірно. Ми хочемо, щоб приватизація була синхронізована з введенням RAB, і тоді це дійсно буде велика, гарна перемога для всієї України», — зазначає Єлейко.
Заступник голови Фонду держмайна зазначає, що без прийняття RAB-тарифу держактиви будуть приватизовані з дисконтом, що призведе до зниження їх ціни.
«Інвестори мають особливість: коли вони мають зону невизначеності, вони її закладають в ціну, і це завжди дисконт. Потрібна визначеність з RAB, і тоді буде чітко сформована абсолютно ринкова ціна за кожен пакет цих обленерго. Найгірше, що ми можемо зробити, — оголосити аукціон, поки є зона невизначеності, оскільки це призведе до дисконтування цін активів», — переконаний Єлейко.
Нагадаємо, раніше Міністерство розвитку економіки, Міністерство енергетики учасники ринку електроенергії заявили, що пропонована НКРЕКП методологія впровадження RAB-тарифу викликає сумніви. Міністерство розвитку економіки звернулося до регулятора з проханням надати деталізовані розрахунки запропонованої моделі переходу на новий тариф. Зокрема, розрахунки стосовно поділу баз активів обленерго, нарахування різних ставок повернення інвестицій: 1% на «стару» базу і 15% на «нову» базу. А також рішення про повернення інвестованих коштів на 3 рік після вкладу.
Учасники ринку надали свої рекомендації. Європейська Бізнес Асоціація пропонує спиратися на досвід країн, які успішно впровадили RAB-тариф. А саме — не розділяти базу активів на «стару» і на «нову» і нараховувати ставку повернення інвестицій на рівні середньозваженої вартості капіталу.
×
Джерело: gazeta.ua