4.8 C
Киев
Среда, 8 января, 2025
додомуПравочинство і злочинПатрульну поліцію треба підпорядкувати місцевій владі

Патрульну поліцію треба підпорядкувати місцевій владі


Автор: RADIOSVOBODA.ORG
 
Поліцейський б’є учасника мітингу на підтримку активіста Сергія Стерненка — Олександра Кир’якова. Крім нього, затримали ще чотирьох. Це сталося 15 червня біля Шевченківського суду у столиці. Усіх згодом відпустили

— Зґвалтування й тортури в районному відділку поліції Кагарлика на Київщині нагадують випадок у Врадіївці 2013‑го. Реформа не змінила суті, а лише назву й форму. Поліцейські залишилися опричниками, а не захисниками народу, — розповідає правник Геннадій ДРУЗЕНКО, 48 років.

— Поліція вбиває і ґвалтує, але не може знайти переконливих доказів у справі журналіста Павла Шеремета (загинув 20 липня 2016 року в Києві. Під його автомобілем спрацював вибуховий пристрій. Торік звинуватили добровольця і музиканта Андрія Антоненка, лікарку Юлію Кузьменко, військову медсестру Яну Дугарь. — ГПУ), — говорить правник Геннадій Друзенко, 48 років. — Треба викорінити традицію непідзвітності системи суспільству. Вона дуже централізована. Голову поліції призначає уряд за поданням міністра внутрішніх справ. Він формує всю вертикаль. Один з рецептів — підпорядкувати хоча б патрульну поліцію місцевій владі. Мер міста більше зацікавлений, щоб система працювала на благо народу. Йому треба переобиратися.

Які ще можуть бути запобіжники?

— Право на володіння зброєю громадянами.

Міністр Арсен Аваков мав би понести хоча б політичну відповідальність за злочини поліцейських. Для зламу системи потрібна політична воля влади. Багато залежить від президента. Якщо б Зеленський справді хотів змін, мав би шукати іншу людину. Аваков очолює міністерство вже в п’ятому уряді. Вірити, що він може реформувати поліцію — наче сподіватися, що автомобіль без коліс поїде. Він копає Зеленському політичну яму. Зверхність Арсена Борисовича небезпечна. Сказав у Верховній Раді — робитиме, що вважає за потрібне. Міністр фактично посилає парламент, який його призначив. Це означає, що ми живемо в поліцейській країні.

Треба публічно судити поліцейських із Кагарлика й тих, хто вбив 5-річного Кирила Тлявова (в Переяславі-Хмельницькому торік патрульні Іван Приходько та Володимир Петровець зі ще двома особами напідпитку влаштували стрілянину з вогнепальної зброї по металевих банках, влучили в хлопчика. — ГПУ). Десяток показових справ — і все трохи б змінилося. Але не знаємо жодного прикладу, щоб поліцейський був покараний за перевищення повноважень.

Чим державі загрожує нереформована поліція?

— Повторенням того, що було на Донбасі. Коли влада просяде чи в бюджеті не вистачатиме грошей, правоохоронці можуть швидко об’єднатися в банди. Російський терорист Гіркін із кількома бійцями 2014-го захопив цілий відділок у Слов’янську. Ми сидимо на пороховій діжці. Аваков вибиває для поліцейських непогані зарплати. Закриває очі на неофіційні прибутки. Доходить до смішного. Мене якось зупинив поліцейський. Я сказав, що гроші не дам. То він попросив хоча б респіратор.

Суспільство реагуватиме депресією на відсутність змін. Активні й талановиті їхатимуть звідси. Успішні потребують свободи, не можуть розвиватися в умовах поліцейської держави.

Другий варіант, реалістичніший — суспільний вибух. Несправедливість, відчай часто призводять до радикальних дій. Ми — вибухова нація. В Америці одна смерть запалила всю країну. У нас для цього набагато більше передумов. Коли спалахує повстання, корумпована поліція найменш ефективна. Служить за гроші, а не на совість.

Зеленський і Аваков драконять народ. Це небезпечно для них самих. У останнього в підпорядкуванні майже 300 тисяч людей. Населення України мінімум у 100 разів більше. Є велика частина тих, хто воював. Уміють тримати зброю. Наша історія знає багато прикладів, коли протистояли ефективнішим репресивним машинам Речі Посполитої, Російської імперії та СРСР. Від Гонти до Холодного Яру й УПА. Ці традиції в крові. Бронетранспортери будуть безсилі.

СБУ оголосила підозру в умисному вбивстві активісту Сергієві Стерненку. 2018 року на нього скоїли три напади. Під час останнього він смертельно поранив нападника. Про що свідчить ця справа?

— Мова про принцип: чи має право українець захищатися, коли загрожують його життю? Підозра Стерненку показує, що з точки зору держави ми не можемо сподіватися на себе. Безсильний українець — це запрошення «русского мира». Цю країну 2014-го врятували добровольці. Не було армії, міліція деморалізована. Вільні люди свідомо взяли зброю. Волонтери контрабандою постачали їм «броніки» й каски. Підриваючи козацьке начало вільної людини, Аваков і нинішня влада копають собі яму. Поліцейська держава завжди програє ефесбешній. Там набагато більше ресурсів. Якщо будуємо Україну за моделлю Росії, приречені на колапс. Наша війна — не за маленький «русский мир» під жовто-блакитним прапором.

Президент усвідомлює небезпеку?

— У нього з Аваковим — взаємозалежність. За усієї впливовості Арсен Борисович ніколи не стане диктатором, бо його не любить народ. Зеленський легітимізує його у владі. Президент має фантастичний рейтинг, але фактично не є головним у країні. Через політичну недосвідченість Аваков крутить Зеленським як хоче. Затягує його у справу Шеремета. Якщо відпустять Дугарь, Антоненка та Кузьменко, президент муситиме вибачитися.





Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments