У Житомирі група осіб купувала копії паспортів за 200 грн, а за фото бюлетеня в день голосування в Києві обіцяли 1000. Про це повідомляє громадянська мережа «Опора».
29 липня у Facebook з’явилося оголошення: «Завтра 30/07/20 150 грн час для всех. Массовка. Пишите в личку». За деякий час оголошення змінили на: «1150 грн за два дня! Кто желает — звоните».

Спостерігачі «Опори» зателефонували за вказаним номером. Чоловік на ім’я Максим розповів, що на вибори 25 жовтня збирають людей для голосування в Києві.
«Це масовка у виборах. Треба просто люди. Буде 25 жовтня в Києві. Завтра треба прийти і зареєструватись, якщо ви будете їхати на Київ. Завтра 150 грн на руки, а 1000 грн вже в Києві. Проїзд безкоштовний, харчування є і назад завозять. Хочете своїм ходом приїдете або на автобусі. Там треба буде сфотографувати на ваш телефон, що ви проголосували за того чоловіка. Я ще поки що кандидата не можу озвучити, бо нам цього поки що не повідомляють. Завтра за реєстрацію отримаєте 150 грн на руки, а потім їдете ви чи не їдете – це вже ваша справа. З собою мати паспорт і код», – сказав чоловік.
Зустріч чоловік призначив на 08:30 30 липня в одному зі спальних районів Житомира.
Згодом прийшли так звані керівники — чоловік та двоє дівчат. Запитали групу пенсіонерів, скільки їх, чи взяли копії паспортів. Одна з «керівниць» зібрала в пенсіонерів паспорти і пішла робити ксерокопії. Потім приєдналися ще двоє «керівників», які привели «своїх» людей».

«Нас декілька людей збирають групи. Голосування 25 жовтня відбудеться в Києві, будуть мера Києва вибирати. За ваш голос дають 1200 грн: 200 грн зараз за те, що ви подаєте заявку, що ви будете їхати, і вже коли проголосували в палатці, поставили галочку, вам штуку гривень дадуть. Зайшли в палатку, проголосували, поставили галочку, сфотографували, вийшли, показали, вам 1000 гривень дали, почекали всіх інших — і їдемо в Житомир», – розповів один із «керівників».
Ще один із «керівників» сказав, що поїздка до Києва буде на весь день і проголосувати в Житомирі вже не можна. Він додав, що можна отримати 200 грн взамін на копію паспорта і коду, а потім вирішити, їхати у столицю чи ні.
Згодом «керівники» по черзі підводили людей з копіями документів до автомобіля, припаркованого неподалік, щоб ті отримали гроші.

«Все добре. Але не розуміємо, чому нам дали 800 грн», – сказали своєму «керівнику» хлопець і дівчина, вийшовши з машини. На зустріч прийшли близько 20 людей.
Така схема, ймовірно, застосовувалась для зміни виборчої адреси, адже обов’язковою умовою було мати при собі копію паспорта та коду, кажуть в «Опорі».
Станом на 28 серпня, за даними Державного реєстру виборців, 282 виборці з житомирської громади змінили виборчу адресу.
Схожа схема працює і в Одеській області, поліція розслідує масову зміну виборчих адрес у трьох громадах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Донеччині виборцям роздають бісквіти з шампанським
Спостерігачі нагадують: бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення бюлетеня забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації.
За Кримінальним кодексом, прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем, учасником референдуму для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за голосування, передання бюлетеня караються штрафом до 300 неоподатковуваних мінімумів, виправними роботами до 2 років або обмеженням волі на той самий термін.
15 липня Верховна Рада призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Вони мають відбутися 25 жовтня.
×
Джерело: gazeta.ua