14.8 C
Киев
Четверг, 17 апреля, 2025
додомуЖитлово-комунальні тарифиНакопичувальна пенсія: чому не можна запускати другий рівень з наступного року

Накопичувальна пенсія: чому не можна запускати другий рівень з наступного року


Пенсійну реформу потрібно проводити на етапі початку зростання економіки. Фото: pixabay.com

2021-го запустити накопичувальну пенсійну систему не вдасться. У нас немає ані правильної моделі збереження коштів, ані економічних передумов, розповів Gazeta.ua Олексій Кущ, експерт із питань економіки Інституту Growford.

«Куди вкладатимуть гроші недержавні пенсійні фонди? Якщо в західні корпоративні активи, то це відтік капіталу з країни. Якщо в корпоративні активи в Україні, то спочатку потрібно створити інфраструктуру — фондовий ринок. Також можуть бути державні цінні папери — облігації внутрішньої державної позики. Але тут ховається ризик, що держава зможе привласнити ці кошти», — пояснює економіст.

За його словами, захистити недержавні пенсійні фонди від інфляції та девальвації могли б активи у вигляді земель сільськогосподарського призначення.

«Щоправда, для цього, при відкритті ринку землі потрібно було надати недержавним пенсійним фондам ексклюзивне право на інвестування. Але це право дали іноземним банкам», — каже Кущ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли та за яких умов з’являться накопичувальні пенсії

Додає, що пенсійну реформу потрібно проводити на етапі початку зростання економіки.

«Українці в добровільному порядку вже можуть відкладати гроші на майбутню пенсію в недержавні пенсійні фонди. Однак запроваджувати обов’язковий другий рівень під час кризи небезпечно. Тоді роботодавців зобов’яжуть відкривати пенсійні рахунки на рівні з солідарним пенсійним забезпеченням. Податки, наприклад, можуть відраховувати у межах 22% єдиного соціального внеску, який маємо зараз. Якщо 18% залишити державі на солідарні пенсії, то 4 вдасться віддати на накопичувальну пенсійну систему. Це не збільшить навантаження на бізнес, але суттєво зросте дефіцит Пенсійного фонду. Минулий рік закінчили на рівні 190 мільярдів гривень, хоча прогнозували 170. Дефіцит доведеться перекривати за рахунок цільової дотації з державного бюджету», — попереджає економіст.

Наголошує, що, з іншого боку, роботодавців не можна змушувати, крім основних податків, платити збори у накопичувальний рівень.

«Якщо зростуть податки — постраждає бізнес. Фіскальне навантаження треба зменшувати. Інакше ще більше заробітної плати піде в тіньовий сектор», — підсумував Кущ.

В Україні з 2021 року планують запустити 2 накопичувальні пенсійні системи. Накопичувальним рівнем зможуть користуватися всі потенційні пенсіонери. Також його запустять для людей віком до 35 років, які працюють на роботах, що надають право на пільгову пенсію. Накопичувальна професійна пенсійна система охопить майже 150 тис. працівників, зайнятих на роботах із важкими і шкідливими умовами праці.





Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments