8.7 C
Киев
Понедельник, 14 апреля, 2025
додомуМедицинаМилованов про повернення до карантину: "Людей важливо переконувати. Щоб не виглядало, ніби...

Милованов про повернення до карантину: «Людей важливо переконувати. Щоб не виглядало, ніби ми їх заганяємо»


Тимовій Милованов. Фото: facebook.com/KyivSchoolOfEconomics

Українці стали рідше дотримуватися карантинних обмежень – відпочивають на пляжах не дотримуючись дистанції, без масок їздять в автобусах та ходять у супермаркети. Порушують протиепідемічні заходи перевізники та заклади харчування. Це один із факторів сплеску захворюваності на коронавірус, заявили у МОЗ.

Є дві причини, чому громадяни не дотримуються вимог: відсутність інформаційної політики та контролю за дотриманням обмежень, розповів в інтерв’ю Gazeta.ua колишній міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов.

– На інформаційній політиці потрібно робити акцент і постійно пояснювати, чому важливо дотримуватися правил та які є ризики. Інформаційна кампанія має вестися і на національному рівні, і на місцевому. На початку карантину розвішували плакати. Вони були у навчальних закладах, установах. Зараз такого немає.

Людей важливо переконувати. Щоб не виглядало, ніби ми їх заганяємо

Другий момент – це перевірка дотримання правил. Наприклад, в громадському транспорті і метро – потрібен контроль. Не просто приймати рішення – пускати людей, чи ні. Слід дивитися, як вони поводяться всередині вагонів, на станціях.

Хто має здійснювати контроль?

– На національному рівні – профільні міністри, бо їм підпорядковуються певні органи виконавчої влади. Наприклад, коли я був міністром, то ми контролювали Держпродспоживслужбу. Її працівники ходили по підприємствам. Перевіряли гігієну, безпеку харчування. Є Держпраця, яка теж ходить по установам і може контролювати умови роботи. Можна здійснювати рейди разом з податковою, чи місцевими органами влади, поліцією чи представниками громадських організацій.

Правильно проводити так звану «політику подвійного удару». За першим разом слід проводити інформаційну кампанію, перевіряти і розповідати, як правильно. Якщо є порушення – попереджати і просити усунути. А вже, коли порушення фіксується вдруге – можна штрафувати. Навіть відбирати ліцензію.

Але ж люди порушують не лише в установах і організаціях, а ще і на вулицях, у парках. Хто там має проводити перевірки?

– Такі місця підпорядковані або комунальним службам, або місцевим владам. Якщо це парки – є відповідні служби, які ними опікуються. Вони можуть проводити перевірки та вести інформаційну кампанію. Рейди можуть робити разом з правоохоронцями.

Але чи достатньо їх у містах для такої роботи?

– Поліцію не потрібно брати на кожен рейд. Штрафи за порушення у нас достатньо високі – від 17 тисяч гривень. Якщо люди зрозуміють, що у разі другого порушення муситимуть платити, то більшість почнуть дотримуватися санітарних правил.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поліція патрулюватиме метро: порушників маскового режиму штрафуватимуть

Спостерігав за роботою контролерів, які намагалися оштрафувати пасажира за безквитковий проїзд. Так от вони так само могли би перевіряти і штрафувати тих, хто не дотримується дистанції чи маскового режиму. Хоч і не мають юридичних повноважень, але можуть викликати поліцію.

Українці порушують, бо їм стало байдуже?

– Люди виконують правила тоді, коли розуміють, навіщо вони потрібні. Тому, повторюсь, має місце брак інформації. Всі бачать статистику. Якщо б іще показувати, скільки людей в тому ж Києві штрафують щодня, то на це б реагували.

Якщо виникне необхідність — владі вдасться повернути жорсткий карантин? Не буде сплеску невдоволення?

– Політично це буде зробити досить важко. Але якщо буде багато людей помирати, то у нас з’явиться політичний запит. Зараз вмирає 10-12 людей. А якщо тисяча, як у США? Але не дай Боже, щоб таке було.

Люди виконують правила, коли розуміють, навіщо вони потрібні

Живемо у демократії. Тому людей важливо переконувати. Щоб не виглядало, ніби ми їх заганяємо. Якщо більшість громадян зрозуміють, що зможуть захворіти, то не робитимуть поганих речей. А 5-10% порушників – можна штрафувати. Це суспільство підтримає.

Є бізнеси, які порушують карантинні вимоги. Але їх власники мусять запускатися, бо мають виживати. Що робити у цій ситуації?

– Ми пам’ятаємо, як буває несправедливо, коли одним можна все, а іншим – нічого. Ці образи накопичуються. Тому наголошую, що обмеження мають бути розумними, реалістичними. Бо коли у Києві щось заборонили, а в Борисполі дозволили – люди це бачать. Розуміють, що це нерозумно і не нелогічно. В результаті не сприйматимуть обмеження. Знову повертаємося до питання переконання і логіки. Якщо її немає – люди нічого не виконуватимуть.

Через зростання кількості нових хворих на коронавірус Кабінет міністрів подовжив карантинні обмеження у країні до 31 липня. Про це на засіданні уряду повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Станом на 17 червня найгірша епідемічна ситуація у Києві та 10 областях — Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій і Чернігівській. На кожні 100 тис осіб там більше 12 інфікованих. Для зняття карантину показник має бути меншим.





Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments