«Степан запросто міг зрадити Україну — перейти на інший бік, підписатись на службу бойовикам. Але у свої 16 років мав таку силу волі, таку мужність пройти все до кінця, що був готовий загинути, але не стати зрадником», — розповідає Gazeta.ua волонтерка Сталіна Чубенко, матір 16-річного Степана Чубенка з Краматорська Донецької області, якого 25 липня 2014 року закатували бойовики так званої ДНР.
«Бути патріотом на Сході Україні набагато складніше і небезпечніше, ніж в будь-якому іншому регіоні. Пам’ятаю, була у Видубицькому монастирі в Києві. У крамничці запитали, звідки я. — З Краматорська. — А, сепаратисти. — Так, ті сепаратисти, які віддають життя за Україну.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хлопці з «Айдару» переламали її однією фразою — волонтер про загиблу Яну Червону
У нас теж було багато людей, які підтримували Україну і не уявляли життя без неї. Але що могли вдіяти беззбройні люди? Виходили на проукраїнські мітинги, намагалися доносити інформацію в соцмережах. Так робив і Степан. Навіть коли місто окупували, міг одягти светр зі словами «Слава Україні!»
Часто мене питають: за що вбили 16-річного сина? За Україну. За любов до своєї країни. Виявляться, народившись в Україні і люблячи свою країну, може бути небезпечно жити.
Часто думаю: жили добре, все було нормально. І раптом почалась ненависть до всього українського, до прапора, герба, гімну, вишиванок. Пишаюсь людьми, які відстоюють свою позицію і не зрадили свою Батьківщину.
Жили добре, все було нормально. І раптом почалась ненависть до всього українського

Колись син їхав з Києва, лежав на верхній поличці. Знизу сидів військовий. Обурювався, що з центру України їдуть захищати Батьківщину, а на сході її зраджують. Син почав доводити свій патріотизм, говорити, що у нас теж достатньо патріотів. Військовий відповів: «Небезпечно з такими поглядами їхати в Донецьк».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із 13 років відчував, що часу залишилося небагато — наймолодшому героєві Небесної сотні було 17
Липень для нас це — завжди 2014 рік. Ми проживаємо зі своєю дитиною весь цей розстріл. Люди по-різному йдуть з життя, але завжди добре, коли поруч є рідна людина, яка може обійняти, потримати за руку. В останні хвилини навколо сина були одні вороги, які ненавиділи, б’или, катуали. Там тільки одна жінка, яка намагалась якось його врятувати.
29 серпня в Україні відзначають День пам’яті захисників України. Відповідний наказ 24 серпня 2019 року підписав президент Володимир Зеленський. Дата приурочена до дня найбільших втрат української армії на Донбасі — дня виходу з оточення в Іловайську Донецької області 29 серпня 2014 року. Це день пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
×
Джерело: gazeta.ua