Торговці на ярмарках у Києві звинуватили комунальні підприємства в організації корумпованих схем. А платять за схемами покупці
Комітет з питань промисловості, розвитку підприємництва, комунальної власності, адміністративних послуг, інформаційно-комунікаційних технологій, торгівлі, реклами Громадської ради при виконавчому органі Київської міської ради(КМДА) на чолі з головою Комітету Олександром Лисенком, ініціював обговорення доцільності, проблем та методів проведення ярмарків в місті Києві, з долученням до дискусії відповідальних посадовців, експертів, учасників ярмарок та споживачів.
Круглий стіл відбувся у приміщенні КМДА 20 лютого цього року. Це засідання було черговим етапом виконання одного з Рішень Форуму «Велика Столиця-2019», на якому активні громадяни від імені підприємців-торговців піднімали гострі питання форм і методів проведення ярмарок в Києві.
Майже кожну суботу в кожному районі Києва проходять продовольчі ярмарки, згідно затвердженого плану з місцевими державними районними адміністраціями. Останнім часом до цих заходів виникає багато запитань від мешканців столиці. Мова йде про санітарний стан території, обважування, несвіжі продукти. А також далеко не всі товари дешевші, ніж на традиційних базарах чи в супермаркетах. І, як почало з’ясовуватися, далеко не в усьому винні торговці. Зі слів торговців: нормальні умови праці їм не забезпечують оператори столичних ярмарків. Підприємці звернулися до Громадської Спілки «Асоціація підприємств та підприємців Києва та Київської області», щоб разом домогтися зміни ситуації.
Торговці наполягають на тому, що слід змінити операторів ярмарків. Центральним питанням Круглого столу «Ярмарки у місті Києві – вагома складова агломерації «Великого Києва» стало усунення посередників при організації та проведенні ярмарків у столиці.
Основною проблемою, з якою на сьогодні стикнулися в більшості виробники і підприємці, що реалізують продукцію на ярмарках Києва, на думку Голови Всеукраїнської профспілки виробників і підприємців України Наталії Землянської, є корумповані схеми операторів з організації ярмарків. Учасниками схеми є комунальні підприємства міста, які укладають договори на право торгівлі з однією або двома приватними компаніями, а ті, в свою чергу, перепродають це право торгівцям, звісно за вищими розцінками. Це – пряме порушення розпорядження КМДА від 26 травня 2015 року №507, куди були внесені зміни з повною забороною комунальним підприємствам міста, що організовують ярмарки, укладати договори з компаніями, що виступають лише посередниками в наданні місць для торгівлі.
Таким чином влада Києва порушує свої розпорядження, а платять за це кияни. Адже, в результаті, сплачена торгівцями сума за місце з урахуванням прибутку посередника позначається на кінцевій ціні товару, який для покупців стає дорожчим.
«Не всі учасники ярмарку сплачують зараз за участь у ярмарках в належному порядку. Ті, хто так не сплатив, вони отримують не фіскальний чек, а чек, де взагалі не зазначено реквізитів отримувача коштів і групи товарів торгівлі – просто є сума, яку сплатив учасник. Куди йдуть ці гроші – не зрозуміло», – пояснює один з аспектів проблеми Голова Всеукраїнської профспілки виробників і підприємців України Наталія Землянська.
«Для споживача перш за все важлива ціна. А те, що визначає ціну сьогодні – це пакети, пакети з продуктами. Кому вони йдуть? Підходять, беруть кошти за місце, потім, будь ласка, – пакет мені з продуктами дайте і ще так звані «вхідні», – розказав на засіданні і про таку схему «ціноутворення» приватний підприємець Валерій. За інформацією Н. Землянської, попри розпорядження КМДА від 26 травня 2015 року №507 на початку нинішнього року уже реалізовано декілька лотів права торгівлі на ярмарках міста для компаній-посередників. Окрім того, іншою проблемою є наявність уже існуючих договорів, укладених з фірмами-посередниками, які столична адміністрація в особі Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА не поспішає розривати.
Актуальною проблемою сфери проведення продовольчих ярмарків в столиці залишається питання побутової гігієни та прибирання території. Не всюди на столичних ярмарках присутні рукомийники, а деякі торгові точки після завершення торгівлі перетворюються на стихійні смітники. «Ярмарка на Ленінградській площі (зараз – Дарницька площа – Авт.), був час, перетворилася на два кілометри смітника і ніхто за собою не прибирав. Хто має за це відповідати?!», – задався питанням член Громадської ради при КМДА Олег Попенко.
Згідно уже згаданого розпорядження КМДА №507, відповідальність за санітарний стан території торгової площі та облаштування торгових місць на ярмарку несуть безпосередньо комунальні підприємства – оператори з організації таких ярмарків. Однак, на практиці, у більшості випадків підприємці самі змушені виконувати послуги з прибирання території, за які вже попередньо сплатили місту в особі тих же комунальних підприємств.
На Круглому столі був присутній в.о. директора Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА Денис Пікалов. Денис Олександрович прозвітував перед громадою про те, що йому особисто не відомі випадки передання права на торгівлю фірмам-посередникам, принаймні з початку поточного року, а сама ситуація потребує детальнішого вивчення, оскільки до виконання своїх повноважень він став лише з вересня минулого року. Окрім того, Пікалов зазначив, що уже проведено службове розслідування щодо керівника комунального підприємства «Київська спадщина». Департамент рекомендував міському голові розірвати контракт з директором підприємства і уже отримав резолюцію, яка погоджує це питання і зараз готується розпорядження про звільнення цього керівника.
Вирішальним є питання відповідальності за наявну ситуацію саме конкретних чиновників, вважає представник Громадської ради при КМДА Ольга Коцько. «Поки не буде в нас в країні нормальної живої відповідальності всіх посадовців, які не виконують свої посадові обов’язки, то ніколи в житті не буде порядку – ні в місті, ні в країні, ніде. Відповідальності – нуль. Службові розслідування – це напишіть он на стіні, це все нісенітниця», – вважає пані Ольга.
Саме Коцько була ініціатором та співавтором численних звернень до Департаменту щодо неналежної організації операторами ярмарків їх проведення, що зрештою і призвело до початку діалогу між громадськістю, торгівцями та місцевою владою. Однак, нині громадський діяч побоюється того, що зміна керівництва однієї компанії-оператора проведення ярмарків не лише не вплине на загальну ситуацію, а може перетворитися у звичайний фарс. Справа в тому, що за наявною інформацією новим директором підприємства «Київська спадщина» начебто має стати Олексій Самохін, який, за словами самої Коцько, вимагав у неї особисто хабар за участь у ярмарку.
У громадськості поки є невпевненість, залишається відкритим питання, чи насправді посередники будуть прибрані з ярмарків, «пакети» перестануть збирати з підприємців разом з оплатою за місце і таким чином ціни на продукти на вуличних ярмарках стануть дешевшими, ніж у супермаркетах, а торгівцям не треба буде знову підкручувати ваги, як вони стверджують, щоб не залишитися без заробітку з такими ярмарками.
Підсумовуючи результати Круглого столу, його організатор, голова Комітету з питань промисловості, розвитку підприємництва, комунальної власності та адміністративних послуг, інформаційно-комунікаційних технологій, транспорту, торгівлі, реклами Громадської ради при КМДА Олександр Лисенко зазначив, що проблема організації і проведення ярмарків в столиці є вкрай актуальною, добре, що виникає діалог влади з торгівцями. «Завдання Громадської ради на даному етапі – контролювати дії влади, а саме: виконання уже прийнятих нею рішень», – наголосив О. Лисенко.
http://www.gromada.top