2.6 C
Киев
Четверг, 9 января, 2025
додомуКиївІсторія Києва: Засновано Київський політехнічний інститут

Історія Києва: Засновано Київський політехнічний інститут


Один з найбільших українських університетів – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (КПІ) заснований у 1998-му році. Тоді цей навчальний заклад називався Київський політехнічний інститут імені імператора Олександра II.

Своєю появою виш зобов’язаний бурхливому розвитку економіки країни тих років: саме нагальна потреба у кваліфікованих спеціалістах технічного напрямку стала поштовхом для його створення.

Автор: Наталія Адамович
 
Один зі старих корпусів КПІ

Ідея створення технічного навчального закладу виникла 18 лютого 1880 року. Тоді цукрозаводчики Південно-Західного краю на честь 25-річчя перебування на престолі царя Олександра ІІ вирішили зібрати необхідний капітал для спорудження технічного закладу. Зібрана сума була великою – 1 млн 374 крб. 53 коп., при тому що вартість будівництва та обладнання інституту склала 2 млн 650 тис. карбованців.

Свою долю у фінансування створення КПІ внесли Київська міська Дума, відомий меценат Нікола Терещенко з синами, Київський земельний банк, Товариство Красилівського цукрового заводу, а загалом пожертви внесли 139 товариств, банків, заводів, установ та окремих громадян.

Автор: Наталія Адамович
 
Хімічний факультет
Хімічний факультет

30 серпня 1898 року відбулося урочисте закладення комплексу будівель інституту на Шулявці, 31 серпня відбулися перші заняття студентів-першокурсників інституту в приміщенні Київського комерційного училища.

До власного приміщення інститут перебрався лише у 1902 році. Споруди інституту, зараз вони є архітектурними пам’ятками Києва, побудували за проєктом архітектора, професора Ієроніма Кітнера. Цікаво, що у конкурсі разом із ним брали участь такі відомі творчі діячі, як Бенуа та Гоген.

Оскільки Кітнер жив у Санкт-Петербурзі, тож не мав змоги безпосередньо керувати ходом робіт, їх очолив відомий київський архітектор Олександр Кобелєв. Для будівництва інституту міська влада виділила декілька ділянок, з-поміж них обрали ділянку вздовж Брест-Литовського шосе площею 38 десятин.

Автор: Наталія Адамович
 
Головний корпус КПІ
Головний корпус КПІ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Споруди, які вражають уяву — назвали переможців конкурсу «Будівля року-2020»

Першим директором інституту був механік Віктор Кирпичов, до першого викладацького складу увійшли хіміки Сергій Реформатський та Михайло Коновалов, математик Василь Єрмаков, зоотехнік Микола Чирвинський, геолог Олексій Нечаєв, технолог Костянтин Зворикін. Пізніше до них приєдналися Євген Патон, Микола Делоне, Олександр Котельников, Степан Тимошенко, Лев Писаржевський та інші.

Науково-методичну допомогу інституту надавали Дмитро Менделєєв, таблицею хімічних елементів якого ми користуємося і зараз, видатний фізик, який започаткував основи гідро- та аеродинаміки Микола Жуковський, відомий російський біолог та фізіолог Климент Тимірязєв.

На той момент КПІ складався з 4 відділень – інженерного, механічного, хімічного та сільськогосподарського (всього 35 кафедр).

У рік заснування у виші навчалося 360 студентів, у 1901 році їхня кількість збільшилася до 1147. Київський політех став другим за величиною вищим навчальним закладом Російської імперії після Петербурзького університету.

Перший випуск у КПІ відбувся у 1903 році. До речі, екзаменаційну комісію інженерного та сільськогосподарського відділень очолював Менделєєв. При цьому виявилося, що лише п’ята частина студентів (диплом отримало всього 93 випускники) змогла пройти повний курс і занадто важкі навчальні програми довелося переробити.

У 1910-ті роки у виші плідно працював авіагурток – Київське товариство повітроплавання. До нього входили викладачі та студенти Ігор Сікорський, Федір Андерс, Делоне, Олександр Кудашев, Дмитро Григорович.

Перед революцією 1917-го року інститут нараховував понад 2200 студентів та 130 викладачів. Влітку 1918 року було створено п’ятий – електротехнічний факультет.

Автор: Наталія Адамович
 
Арт-вежа у КПІ
Арт-вежа у КПІ

Надалі Київський політехнічний інститут став базою для створення багатьох технічних вишів Києва та України. Зокрема, на базі факультетів та окремих спеціальностей КПІ було створено Дніпропетровський інститут залізничного транспорту (ДІІТ, зараз – Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна), Одеський інститут інженерів морського флоту, Харківський текстильний інститут, Київський інженерно-будівельний інститут (зараз – Київський національний університет будівництва та архітектури), Київський інститут інженерів цивільної авіації (зараз – Національний авіаційний університет), Українська сільськогосподарська академія, Вінницький політехнічний інститут, Черкаський інженерно-технологічний інститут, Чернігівський технологічний інститут та інші.

Влітку 1941 року в КПІ навчалися 3 тис. студентів, працювали понад 300 професорів-викладачів, загальна чисельність інститутського колективу складала 5 тис. осіб.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День народження холодильника: найбільший в світі пристрій займає 27 кілометрів площі

Коли почалася Друга світова війна, КПІ евакуювали до Ташкенту (Узбекистан), де він працював у складі Середньоазіатського індустріального інституту.

Після визволення Києва від німецько-фашистської окупації у листопаді 1943 року виш повернувся до столиці. Вже у другій половині січня 1944 року почала працювати приймальна комісія для набору студентів на перший курс і поновлення студентів старших курсів. Спільними зусиллями викладачі та студенти відновлювали навчально-матеріальну базу, оскільки унаслідок жорстоких боїв за Київ було зруйновано більше ніж половину загальної площі навчальних приміщень, згоріли гуртожитки, пограбовано майно. Проте виш швидко відновив інфраструктуру і почав повноцінну діяльність.

Відомий КПІ серед киян і своїм унікальним парком. Він був закладений у 1920-х роках, у ньому багато ярусів, на яких розміщені лавочки. При вході в парк встановлений пам’ятник, присвячений студентам, викладачам та працівникам вишу, які загинули в роки Другої світової війни.

Також в колись покинутих приміщеннях КПІ кілька студентів та викладачів відкрили арт-простір «Вежа КПІ» – для творчого розвитку студентів, його відвідування безкоштовне.

Є тут музей КПІ, а за старим корпусом на алеї розташований музей просто неба: тут знаходиться чимала кількість пам’ятників викладачам і техніці.

Загалом за час існування КПІ тут працювало багато відомих вчених. Нині університет названий на честь одного з них – знаменитого випускника, видатного авіаконструктора ХХ століття Ігоря Сікорського.

Свого часу тут також навчався видатний український учений у галузі зварювання, металургії і технології металів, організатор науки, державний і громадський діяч Борис Патон. Він був студентом КПІ у 1936-1941 роки.

Автор: Наталія Адамович
 
Пам’ятник Ігорю Сікорському в музеї під відкритим небом КПІ
Пам’ятник Ігорю Сікорському в музеї під відкритим небом КПІ

На сьогодні КПІ – найбільший вищий навчальний заклад України. У його структурі:

– інститути

навчально-науковий комплекс «Інститут прикладного системного аналiзу»

видавничо-полiграфiчний інститут

вiйськовий iнститут телекомунiкацiй та iнформатизацiї

інститут доунiверситетської пiдготовки та професiйної орiєнтацiї

інститут енергозбереження та енергоменеджменту

інститут спеціального зв’язку та захисту інформації

інститут телекомунiкацiйних систем

механiко-машинобудiвний iнститут

міжгалузевий інститут післядипломної освіти

фізико-технiчний iнститут

– факультети

зварювальний

інженерно-фiзичний

інженерно-хiмiчний

міжуніверситетський медико-інженерний

приладобудiвний

радiотехнiчний

теплоенергетичний

факультет авiацiйних i космiчних систем

факультет бiотехнологiї та бiотехнiки

факультет електроенерготехнiки та автоматики

факультет електронiки

факультет iнформатики та обчислювальної технiки

факультет лiнгвiстики

факультет менеджменту та маркетингу

факультет права

факультет прикладної математики

факультет соцiологiї

фiзико-математичний факультет

хімiко-технологiчний факультет.

Автор: Наталія Адамович
 
Нові корпуси КПІ
Нові корпуси КПІ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці заснували військову організацію

Загалом за довгий період існування назва інституту змінювалась декілька разів:

1898-1918 рр. – Київський політехнічний інститут Імператора Олександра ІІ;

1918-1927 рр. – Київський політехнічний інститут;

1934-1948 рр. – Київський індустріальний інститут;

1948-1968 рр. – Київський ордена Леніна політехнічний інститут;

1968-1992 рр. – Київський ордена Леніна політехнічний інститут ім. 50-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції;

1992-1995 рр. – Київський політехнічний інститут;

1995-2016 рр. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»;

2016 р. – Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».

За рейтингами виш традиційно займає перше місце або ж входить в трійку найкращих в Україні. Адреса НТУУ «Київський інститут ім. Ігоря Сікорського»: проспект Перемоги, 37, Київ.





Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments