У Національній комісії зі стандартів державної мови розробляють іспити для громадян України та іноземців. Їх мають запустити наступного року.
«У пріоритеті — іспити з мови для державних службовців і політиків. За законом, вони зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Порядок уже розроблено, і він пройшов громадське обговорення. Далі його чекає доопрацювання з урахуванням зауважень громадськості, затвердження Кабінетом міністрів. Це дозволить з 16 липня 2021 року запустити процедуру іспитування», — розповіла кореспонденту Gazeta.ua голова комісії Орися Демська.
Відомство працює і над іспитом на громадянство.
«Особисто для мене це перший пріоритет. Він передбачений мовним законом. Чи не вперше в історії України чітко визначено, що для отримання громадянства необхідна не просто довідка про володіння українською, а справжнє іспитування державної мови», — сказала чиновниця.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ще одне міністерство підтримало Літинського на посаді мовного омбудсмена
Такі іспити проводять в усіх європейських країнах. Це частина міграційної політики.
«Не варто лякатися. Розглядаємо іспит не як каральний інструмент, а як певне надбання. Він дасть можливість збудувати кар’єру. Виходячи з цього, створюватимемо зміст іспитових завдань. Ітиметься не про теоретичні знання з граматики, лексики чи синтаксису, якими повинні володіти мовознавці. Робитимемо більше наголос на спілкуванні. Завдання іспиту — перевірити готовність людини комунікувати державною мовою на належному рівні від імені держави», — пояснила Орися Демська.
Порядок і завдання іспитів планують оприлюднити восени.
«Зараз визначаємося з оцінюванням. Вимоги мають відрізнятися для наших громадян, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Для них плануємо два рівні — «високий» і «достатній». Для іноземців — за європейською шкалою оцінювання мов», — додала голова нацкомісії.
Кабінет міністрів створив Нацкомісію зі стандартів української мови у листопаді 2019-го, відповідно до мовного закону. Перед нею поставили завдання розвитку української мови. Має затверджуватиме стандарти і методи перевірки рівня володіння мовою, необхідного, щоб отримати громадянство України чи бути призначеним на певні посади.
×
Джерело: gazeta.ua