Минулого тижня голова Центральної вибрчої комісії Олег Діденко заявив, що від наближених до Офісу президента людей йому та ще 4 членам ЦВК надходила «рекомендація щодо звільнення».
«З натяками про можливі негативні наслідки у разі відмови», — сказав посадовець.
Напередодні видання ZN.UA повідомило, що керівник ОП Андрій Єрмак вимагав від голови та чотирьох членів ЦВК написати заяви про відставку, бо вони нібито «люди Богдана (колишні керівник Офісу президента. – Gazeta.ua)». В ОП цю інформацію назвали «малюванням скандалів»
Верховна Рада призначила теперішній склад ЦВК торік у жовтні. У комісії працює 17 членів, 12 із яких — представники «Слуга народу». Парламент їх призначив із строком повноважень на 7 років.
Про ситуацію навколо ЦВК з Gazeta.ua ділиться думкою голова Комітету виборців Олексій Кошель.
Чому нинішній склад комісії не влаштовує ОП?
ЦВК мала би влаштовувати Офіс президента. У комісії багато членів, запропонованих «Слугою народу».
Думаю, насамперед йдеться про внутрішні ігри на Банковій. Не лише по ЦВК, а й багатьох інших питаннях. ОП нагадує нерозумних підлітків, які несподівано отримали важелі впливу. «Люди Богдана», «люди Єрмака» – отакі дріб’язкові політичні ігри.
Багато рішень влада може ухвалювати в емоційній площині – подобається — не подобається, сказав з такою чи такою інтонацією, хтось комусь нашіптує.
Але отримали дуже небезпечний прецедент. Вперше за багато років є пряме підтвердження факту тиску на державних діячів – членів ЦВК. Щоб вони виконували вказівки з ОП або груп впливу у середовищі влади, «Слуги народу». Україна може отримати від цього репутаційний удар. Коли міжнародні організації скажуть про те, що повернувся адмінресурс, тиск на ЦВК.
СН самі делегували Діденка у ЦВК. Чому тепер проти його роботи у комісії? Кому він перейшов дорогу?
Уважно слідкую за роботою ЦВК і поки не бачу жодних підстав говорити, що Діденко, комісія загалом могли комусь перейти дорогу. Вибори лише стартували, принципових рішень не було.
ЦВК чесно виконує свою роботу, активно долучалися до розробки змін виборчого законодавства. Озвучували позицію щодо проведення виборів в умовах коронавірусу — щоб провести розрахунки, закупити дезинфікуючі речовини, маски і так далі. В той час як МОЗ і головний санлікар мовчать.
Можливо комусь із другорядних осіб захотілось у прискореному форматі провести електронне голосування, або щось іще, що неможливо реалізувати. А ЦВК могла сказати – ні.
ОП нагадує нерозумних підлітків, які несподівано отримали важелі впливу
З повідомлень ЗМІ, восени можуть змінити склад комісії.
Виключаю те, що побачимо ротацію комісії. Сумніваюся, що змінять навіть одну-дві людини.
Влада має розуміти, що виборчий процес де-факто стартував і будь-які ротації у ЦВК відразу викличуть підозру. Опозиція звинуватить у намірі фальсифікувати вибори.
На скільки ЦВК впливає на процес місцевих виборів?
Роль ЦВК на місцевих виборах сильно перебільшують. Комісія може мати вплив на призначення, не призначення виборів, формування територіальних виборчих комісій.
Треба пам’ятати, що Україна — не Білорусь. На кожній дільниці сидить велика кількість спостерігачів. Від різних політичних партій. Кожен із них має право взяти копію протоколу з мокрою печаткою і оригіналами підписів. Порушення в цьому плані є мінімальними. Будь-яка партія має можливість провести паралельний підрахунок голосів.
Є ризик, що вибори будуть надзвичайно скандальними, а бюлетені довго рахуватимуть. Тому що правила підрахунку і виборча система — складні. Виборчий кодекс — сирий і неякісний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський не має більшості у ЦВК — ЗМІ
Як оцінюєте реакцію ОП на опубліковану журналістами інформацію?
Офіс президента відмежувався від скандальної історії. Але це не просто скандальна історія, вона — з кримінальним підґрунтям. Тиск на ЦВК – це 344 стаття Кримінального кодексу, до 2 років позбавлення волі. ОП має пояснити, хто спілкувався з Діденком, членами комісії. Цю історію просто так лишати не можна. Мала би бути реакція з боку НАБУ, відкрите провадження. А парламентські фракції – заслухати правоохоронців.
15 липня Верховна Рада призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. Вибори мають відбутися 25 жовтня.
×
Джерело: gazeta.ua