❓ Чи врятує вас обов'язкове страхування авто?
Частина 2
Знаємо, ви чекали продовження саги про автострахування. Минулого разу ми розібралися у чому полягають відмінності між ОСАГО та КАСКО. До речі, використана абревіатура ОСАГО, що є більш зрозумілою для вас, це російський відповідник українському ОСЦПВ. Тому, це одне й те саме.
☝? Сьогодні хотілося б зупинитися на наступному.
1️⃣ Автоцивілка (ОСЦПВ) – це обов'язковий страховий поліс автоцивільної відповідальності. Поліс необхідний для страхування цивільної відповідальності автовласників. Тобто наявність ОСЦПВ не має на увазі компенсацію грошових коштів на ремонтні роботи власного авто. Та ж ситуація і з викраденням ТЗ. У народі такий поліс називають «автоцивілка», так як він покриває витрати виключно винуватця аварії.
Крім того, страхова компанія не зможе захистити від штрафів або позбавлення водійських прав за створення аварійних ситуацій. В цьому випадку відповідати доведеться винуватцю згідно із законодавством. Відповідно, коли в'їхали в ваше авто, ремонт оплачує страховик винуватця. Якщо в ДТП винні обидва водії — компенсацію здійснюють обидві страхові. Таким чином виходить, що ОСЦПВ страхує не автомобіль, а грошові кошти.
‼️ Страхові виплати за договором автоцивілки (ОСЦПВ) на сьогодні:
? 130 000 грн. за пошкодження майна;
? 260 000 грн. за погіршення здоров’я і завдання шкоди життю.
☝? Варто запинитися й на випадках, коли страхової виплати не вистачить на ремонт. Проблема не тільки в тому, що визначених максимальних сум недостатньо. Виплати не вистачає, тому що порядок врегулювання застарів — страховики застосовують франшизу, враховують знос тощо.
? Договір ОСЦПВ укладено з франшизою. Франшиза – це частина збитку, яка не компенсується страховою компанією відповідно до договору страхування. У ОСЦПВ розмір франшизи може становити до 2% від страхової суми за майновим збитком (зараз – 2600 грн.). Як потерпілому у ДТП отримати цю суму? Звернутися до винуватця ДТП з вимогою компенсації збитку, інших варіантів немає.
? Оформлення ДТП відбувається з використанням Європротоколу. Європротокол – спеціальний бланк повідомлення про настання ДТП, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці аварії, потім надається страховику і стає підставою для виплати страхового відшкодування. В Україні європротокол може заповнюватися як у паперовому вигляді, так і в електронній формі, з використанням системи «електронний європротокол». Європротоколом можна скористатися тільки при певних умовах, і виплати по ДТП, оформленою з його допомогою, мають окремий розмір ліміту – 50 000 грн. і він залишився незмінним.
? Виплата відбувається з урахуванням зносу автомобіля. Знос вираховується як виходячи з термінів експлуатації автомобіля (5 років – для легкових автомобілів виробництва країн СНД; 7 років – для легкових авто інших країн), так і особливостей експлуатації і стану автомобіля, які позначені в Методиці товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів.
? В одному ДТП постраждало кілька автомобілів. Як у такому випадку розраховується сума компенсації збитку? Загальна сума за шкоду майну всім постраждалим в одному ДТП дорівнює п'ятикратній сумі максимальної виплати. Однакі, у разі, якщо загальний розмір шкоди за одним страховим випадком перевищує п'ятикратну страхову суму (650 тис. грн.), відшкодування кожному потерпілому пропорційно зменшується. Тож в ряді випадків кожному потерпілому може бути виплачена компенсація, що не покриває всю суму збитку.
2️⃣ Трішки про КАСКО. Навіть при наявності поліса КАСКО з повним переліком страхових випадків обійтися без покупки ОСЦПВ не вийде. Автоцивілка є обов'язковим полісом для всіх авто в Україні. А ось купувати чи ні КАСКО – повністю рішення автовласника.
3️⃣ Вартість КАСКО автовласник може регулювати самостійно, підібравши умови договору відповідно до власних побажань. Вартість ОСЦПВ регулюється на законодавчому рівні.
Далі буде..