Фотовиставка «Героїчна оборона Донецького аеропорту (2014-2015)»
Сьогодні у столиці відкрили фотовиставку до річниці боїв за Донецький аеропорт. Світлини у вікнах «Укрінформу» можна буде побачити до 21 червня 2020 року (за адресою – Київ, вулиця Богдана Хмельницького, 8/16).
Виставка «Героїчна оборона Донецького аеропорту (2014-2015)» є черговим спільним проєктом Українського інституту національної пам’яті та УНІА «Укрінформ».
На 9 банерах представлено близько 50 фотографій, зроблених «кіборгом» Русланом Боровиком, а також цитати-спогади захисника аеропорту Дмитра Вербича, що увійшли до його нової книжки «Точка неповернення».
«Для майбутніх поколінь, які вивчатимуть сучасну історію, фотофіксація російсько-української війни надзвичайно важлива. А ці світлини і спогади від «кіборгів» ще більш виразніше розкажуть про оборону ДАПу», – зауважив Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.
Кожен фотостенд виставки показує перебування «кіборгів» у ДАПі з різних боків: умови, в яких знаходилися наші вояки, їхній побут та дозвілля, аеропорт зсередини, позиції, понівечені російськими солдатами будинки місцевих жителів, моменти відчаю і радості, а також обличчя тих, хто боронив свою землю.
«Для мене фотографування у ДАПі було своєрідним способом емоційної розрядки. Я не планував робити виставку чи взагалі десь показувати ці світлини. Пригадую, що спершу, коли я брав до рук фотоапарат, багато хто з побратимів не хотів опинятися у полі зору мого об’єктива, запитували: «Та навіщо тобі це..?». Але я хотів це зафіксувати чи то для себе, чи для майбутніх поколінь», – говорить гранатометник 90-го окремого десантного батальйону імені Героя України старшого лейтенанта Івана Зубкова, «кіборг», автор унікальних світлин з пекла Донецького аеропорту Руслан Боровик.
«Ми добре пам’ятаємо той період, коли країна затамувавши подих, стежила за подіями у Донецькому аеропорту, але наші переживання та страх і близько не зрівняються з емоціями, які переживали українські вояки, перебуваючи у терміналах. Уривок зі спогаду «кіборга» Дмитра Вербича дуже влучно описує те, що у вояків було якесь відчуття нереальності, ніби у комп’ютерній грі, тільки не можна зберегтись у разі чого. Є лише одна спроба, одне життя…» – сказала модераторка заходу співробітниця Інституту Аліна Карбан.
Фотовиставка «Героїчна оборона Донецького аеропорту (2014-2015)»
Фотовиставка «Героїчна оборона Донецького аеропорту (2014-2015)»
Фотовиставка «Героїчна оборона Донецького аеропорту (2014-2015)»
Фотовиставку «Героїчна оборона Донецького аеропорту (2014-2015)» присвячено всім земним і небесним Героям, які захищали Донецький аеропорт.
Після бою 26 травня 2014 року все літо в аеропорту не відбувалося значних сутичок, проте з вересня 2014 року розпочалися важкі бої.
Українські військовики утримували старий та новий термінали аеропорту, опорним пунктом українських сил було селище Піски — через нього захисникам аеропорту поставляли провізію та боєприпаси, через нього здійснювалася ротація бійців.
20 січня 2015 року проросійські сили підірвали новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася, ховаючи під собою українських захисників. 22 січня 2015 року вцілілі захисники вийшли з терміналу, проте багато поранених і контужених українських бійців потрапила до полону. Оборона терміналів аеропорту тривала 242 дні.
За час боїв українська армія вибудувала оборону, створивши лінію укріплень навколо злітної смуги по периметру навколишніх сіл — у Пісках, Водяному, Опитному, біля вентиляційного стволу шахти Бутівки.
Бої за Донецький аеропорт стали символом незламності та бойового духу українського війська, а захисники терміналів отримали прізвисько — «кіборги»
Джерело: glavcom.ua