6 C
Киев
Пятница, 10 января, 2025
додомуКиїв"За п'ять днів майже повністю втратила зір"

«За п’ять днів майже повністю втратила зір»


Автор: ФОТО НАДАНЕ ВІРОЮ КОЗИРЕВОЮ
 
Киянці Вірі Козиревій відшаровану сітківку на лівому оці зафіксували силіконом

— Наприкінці травня стала гірше бачити на ліве око. Спочатку неширока «шторка» закрила верхню частину. Тоді збільшувалася і щодня опускалася усе нижче. За п’ять днів майже повністю втратила зір на це око. Одразу до лікарів не пішла. Боялася почути, що стану сліпою, — говорить 62-річна Віра Козирева з Києва.

На обстеженні виявили відшарування сітківки. Причиною розвитку недуги був крововилив в оці внаслідок підвищеного артеріального тиску за рік до того.

— Лікар сказала, що сітківка відшарувалася за 10 днів. Повисла посеред ока, як мокра шпалера. Треба було негайно її приклеїти. Ще й катаракту виявили. Тому одразу мали прибрати з ока кришталик і встановити штучний.

На початку червня прооперували. Перед процедурою обстежилася, зробила кардіограму, тест на коронавірус. Операція тривала майже 2 години. Робили під місцевою анестезією.

— Болю не відчувала ні під час операції, ні після. Кілька днів був дискомфорт від ниток, якими зашили око, — додає Козирева. — Двічі після процедури їздила на огляд. До вересня лікарі заборонили фізичні навантаження. Зір на 100 відсот­ків не відновиться, але бачитиму.

— Сітківка — це найважливіша оболонка ока. Вона сприймає світло, яке перетворюється на імпульси. Вони по її волокнах через зоровий нерв потрапляють у мозок і завдяки цим процесам людина бачить. Захворювання сітківки піддаються лікуванню важче, ніж інші недуги ока, — говорить офтальмолог 38-річна Марія Знаменська з Києва. — Часто після крововиливу в скловидному тілі формуються тяжі, які відтягують сітківку від інших оболонок ока. Це призводить до розривів і відшарування. Віра не спостерігалася в офтальмолога після крововиливу в оці. Не пройшла відповідного лікування. Більша ­частина сітківки в неї відшарувалася.

Першими симптомами хвороби є поява в оці спалахів або блискавок. Тоді потрібно одразу звертатися до офтальмолога.

— Інколи все починається з різкої появи плаваючих помутнінь у вигляді кільця, плями чи павутиння, що рухається. Людина може помітити в полі зору напівпрозору сіру «шторку», яка з часом закриває більшу частину видимості. Буває, за день зникає зір з однієї сторони.

Недуга найчастіше трапляється у людей із високим ступенем короткозорості — «мінус» 6, 7. Може розвинутися за кілька днів, іноді — років.

— До факторів ризику відносять попередні операції на оці. Наприклад, катаракти чи глаукоми. Деякі види дистрофій сітківки, травм ока, генетичну схильність. Якщо в пацієнта було відшарування сітківки на одному оці, підвищується ризик її появи на іншому. Початкові стадії зазвичай залишаються непоміченими. Тому рекомендую раз на рік проходити профілактичний огляд, — говорить Марія Андріївна.

Відшарування сітківки зазвичай лікують хірургічно. У певних випадках, якщо відшарування сталося на периферії, можна провести лазерну коагуляцію.

— Інколи, для утримання сітківки на своєму місці, в око необхідно вводити силікон. Його забирають за кілька місяців. Перший період після втручання людина має уникати надмірних фізичних навантажень, закапувати дезінфікуючі краплі, інколи з антибіотиком. Наскільки можна відновити зір, залежить від зони відшарування та супутньої патології ока. Мали багато пацієнтів, у яких зір повернувся повністю. Вони вчасно звернулися по допомогу. Коли сітківка відшарована надто довго, настає її атрофія. Якщо після операції вона й «ляже» на місце, не зможе відновити функцію.





Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments