Щорічно в другу суботу вересня відзначають всесвітній день надання першої медичної допомоги. Ініціаторами проведення у 2000 році стали національні організації — члени Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Зазвичай, ситуації, які вимагають надання екстреної допомоги виникають несподівано. У цьому випадку важливо не розгубитися та прибігти до найпростіших медичних заходів:
— оглянути місце події та впевнитись у тому, що ви знаходитеся у безпеці.
— Оцінити стан постраждалого. За необхідності викликати швидку, а також інші екстрені служби: поліцію, аварійно-рятувальну службу, службу газу тощо.
— Пересвідчитись чи у постраждалого немає кровотеч. У разі їх виявлення — зупинити.
— Забезпечити прохідність дихальних шляхів.
— У разі відсутності ознак життя – розпочати серцево-легеневу реанімацію.
— Перевести постраждалого у стабільне положення, якщо не йдеться про підозру на травми хребта, кісток тазу і серцево-легенева реанімація була вдалою.
— Не залишати хворого, постійно контролювати його стан до прибуття екстрених служб.
Важливо не просто надати допомогу, а перш за все не зашкодити. Використання народних, нібито перевірених досвідом способів, можуть лише погіршити стан постраждалого. Краще утриматися від експериментів та діяти згідно затвердженим інструкціям медиків.
Найпоширеніші помилки при наданні невідкладної допомоги:

Опіки змащують вершковим маслом
Дійсно, прохолодна речовина полегшує біль, щоправда, на деякий час. Попри це шкіра не дихає і відчуття печіння швидко повертається. Лікарі радять прибрати одяг чи аксесуари, які можуть торкатися пошкодженої шкіри. Опік підставити під холодну проточну воду і тримати не менше 20 хвилин. Коли пошкоджена ділянка тіла охолоне, вкрити чистою тканиною або поліетиленовим пакетом, щоб запобігти зараженню.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Опіки борщівником лікують милом
Непрямий масаж серця працює у комплексі зі штучним диханням
Серцево-легеневу реанімацію можна проводити й без штучного дихання. У такому разі масаж серця не переривається, і до головного мозку поступає більше крові. Попри те, що кров буде недостатньо насичена киснем, швидко потрапить до мозку.
За результатами досліджень медики встановили, що шанси на виживання підвищувалися на 22%, якщо постраждалому робити лише непрямий масаж серця без штучного дихання. Винятковими є ситуації, коли СЛР потрібна дитині чи постраждалому від утоплення.
Якщо відхилити голову назад, швидше зупиняється кровотеча із носа
Цей метод призведе лише до того, що людина почне ковтати кров. У крайньому випадку — задихнеться. Найкращий спосіб зупинити кровотечу — затиснути ніздрі й протримати голову нахиленою уперед протягом 10 хвилин.
×
Джерело: gazeta.ua