4.8 C
Киев
Среда, 8 января, 2025
додомуВерховна радаМожна буде самостійно обирати постачальника газу

Можна буде самостійно обирати постачальника газу


Із 1 серпня в Україні має запрацювати ринок газу для побутових споживачів. Люди зможуть обирати компанію, яка постачатиме паливо.

Відкриття ринку газу для населення — одна з вимог продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом. Спочатку його мали запустити в травні, потім — у липні. Далі перенесли на серпень.

Поки що ціну газу для населення регулює Кабінет міністрів. Її встановлюють відповідно до спеціальних зобов’язань Нафтогазу й Укргазвидобування продавати газ за пільговим тарифом: не вище середнього рівня фактичних цін на нідерландському газовому хабі плюс витрати на доставку. У червні газ для населення коштував 2,14 грн за куб. Ціна не враховує податків і витрат на транспортування.

— Українці вільно обиратимуть компанію, в якої купуватимуть газ. Навіть у багатоповерхівці кожна квартира зможе мати окремого постачальника, — говорить 40-річний Олексій Хабатюк, заступник керівника департаменту енергоефективності Нафтогазу. — Водночас для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків ціну за газ на основі спеціальних зобов’язань встановлюватимуть до 1 травня 2021 року. Бо вони належать до підприємств комунальної теплоенергетики.

Перешкодою до відкриття ринку газу може стати позов Київоблгаззбуту. Компанія через суд хоче призупинити дію постанови Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг про спрощення процедури зміни постачальника. Завдяки їй українці без ­проблем можуть змінити компанію, яка продаватиме газ. Для цього на сайті нового постачальника потрібно подати заяву-приєднання. Також надати оригінали документів про право власності на нерухомість, паспорт та ідентифікаційний номер. Це можна зробити в електронній формі. Раніше процедура переходу розтягувалася на місяці. Необхідно було отримати довідку про відсутність заборгованості в попереднього постачальника. Після відкриття ринку газу споживачі продовжать отримувати два рахунки за газ. Перший — оплата безпосередньо за енергоносій. Другий — вартість транспортування.

— Зараз найкращий час для відкриття ринку газу, — каже 39-річна Тетяна Бойко, координатор житлово-комунальних та енергетичних програм громадської мережі «Опора».

— Ціна газу на хабах низька. Постачальники можуть уже закупити дешевий ресурс і втримувати вартість протягом довгого періоду. Завдяки цьому формувати привабливу пропозицію для споживачів і збільшувати кількість клієнтів. Адже на осінь газ на європейських газових хабах традиційно дорожчає. А вартість гуртових поставок в Україну безпосередньо залежать від ситуації на зовнішніх ринках. Щоправда цьогоріч прогнозувати радикального підвищення ціни на газ не варто.

Поки що постачальників блакитного ­палива в Україні не так багато. Буде добре, якщо на початку серпня з’явиться хоча б 10 нових компаній. До осені, коли повноцінно запрацює ринок, їх кількість однозначно ­зросте.

Гарантуватиме, що ніхто не залишиться без газу, постачальник «останньої надії». Ним стала компанія «Нафтогаз України». У конкурсі перемогла, бо запропонувала ціну газу з нульовою націнкою — 2711,86 грн за тис. куб із податками.

Якщо споживач не одразу зможе визначитися, в кого купувати газ, компанія «останньої надії» постачатиме йому паливо 60 днів. За цей період людина знайде постійного постачальника, пояснюють у Нафтогазі.

— У нас нові правила ринку природного газу діють щонайменше три роки. 2015-го ухвалили закон «Про ринок природного газу». Ще протягом двох років приймали різноманітні підзаконні акти. Єдине, що стримувало повноцінний запуск ринку — відсутність постачальника «останньої надії», — додає 48-річний Геннадій Рябцев, експерт із енергетики. — Сьогодні перелік постачальників можна дізнатися в Нацкомісії, яка регулює енергетику та комунальні послуги. З іншого боку, не бачу сенсу змінювати їх. Компанії пропонують майже ідентичні умови. Яка різниця, кому платити 20 гривень на місяць, якщо газ використовуєте тільки для приготування їжі.





Джерело: gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments