Шість років тому, 17 липня 2014 року, у небі над Донбасом збили пасажирський Boeing 777 Малайзійських авіаліній МН17.
За ці роки Росія вперто не визнає вини, що саме її військові збили пасажирський лайнер над окупованим містом Чистякове (До 2016 року – Торез. – Ред.) Донецької області.
Факти ICTV нагадують про цю трагічну сторінку історії України та розповідають, як триває розслідування.
Катастрофа МН17 над Донбасом
Пасажирський літак Boeing 777 виконував звичайний рейс з Амстердама до Куала-Лумпуру. На борту літака знаходилися 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Серед них третина дітей.
Зв’язок з авіалайнером зник о 16.20, коли він пролітав над Донеччиною на висоті 10 827 м.
За півгодини російські РИА Новости публікують повідомлення, що збито українського розвідника Ан-26. Це підтверджує командир з ”ДНР” Ігор Гіркін (Стрєлков). Але за кілька годин, повідомлення про збиття військового літака ЗС України зникають.
На місці катастрофи бойовики та місцеві мешканці знаходять перші тіла людей та їх багаж.
Терористи не допускають на місце катастрофи представників України. До місця аварії представники СММ ОБСЄ доберуться тільки за два дні – 19 липня 2014 року. Спостерігачі заявляють, що на місці катастрофи немає частини уламків Boeing 777.
Вцілілі тіла загиблих складають у вагони-рефрижератори та везуть у Донецьк. Звідти вже їх доставлять до Києва.
Представники Австралії та Нідерландів на місце катастрофи зможуть добратись тільки 31 липня.
Скільки тривало слідство
За кілька днів Нідерланди ініціюють створення Міжнародної слідчої групи, у яку увійшли також представники Австралії, Бельгії, Малайзії і України. 240 експертів та слідчих беруться за розслідування авіакатастрофи. Чорні скриньки з лайнера таки передають через Росію у Велику Британію, де їх частково розшифровують.
За рік група заявляє, що авіалайнер був збитий бойовою ракетою, випущеною з російського ракетно-зенітного комплексу Бук. Ще за два роки вказують – зенітно-ракетний комплекс ввезений на Донбас 53-ю зенітною бригадою ЗС Росії. Після катастрофи спішно вивезений назад у РФ.
Фейки, провокації та маніпуляції
Ще 21 липня 2014 року у Генштабі РФ заявили, що лайнер нібито збив ракетою повітря-повітря Р-60 український фронтовий бомбардувальник Су-25. Цей фейк розбивається тут же – Су-25 не можуть літати на такій висоті, їх максимальний політ 5 тис. м.
Також у Генштабі Росії заявляють, що стріляв нині покійний військовий пілот Владислав Волошин (покінчив життя самогубством 18 березня 2018 року. – Ред.). А Первый канал РФ публікує нібито супутникові знімки його Су-25.
Росіяни починають активно звинувачувати у катастрофі Україну. Підривають навіть ракету від Бука, щоб довести, що нібито вона не могла знищити таку ціль як Boeing 777.
У мережі з’являється ще один фейк – нібито іспанський диспетчер Карлос пише у Twitter, що чув переговори українських військових про атаку на МН17. Згодом виявилось, що це Хосе Карлос Барріос Санчес, який втік до Румунії після звинувачень поліцією у шахрайстві. За його словами, за свою роботу він отримав від Росії $48 тис.
Офіційні звинувачення Росії
24 травня 2018 року об’єднана слідча група підтвердила, що літак було збито з Бука, завезеного на окупований Донбас з РФ. На прес-конференції продемонстрували уламки ракети, якою збито літак, виробництва 1986 року. Показали реконструкцію кабіни літака та місце влучання ракети.
Читайте:
19 червня 2019 року прокуратура Нідерландів висунула звинувачення чотирьом підозрюваним:
- ватажку проросійських бойовиків на Донбасі у 2014 році Ігорю Гіркіну (Стрєлкову);
- генерал-майору РФ Сергію Дубинському;
- підполковнику запасу ВДВ Росії Олегу Пулатову;
- громадянину України Леоніду Харченку.
З березня 2020 року почались судові розгляди справи у Гаазькому окружному суді Нідерландів. З обвинувачених на десяти засіданнях були представники тільки Олега Пулатова. Вони стверджують, що він не брав участь у війні на Донбасі, а літак збили українці. Судді заборонили розсекречувати імена 12 анонімних свідків.
Нині Ігор Гіркін живе у Підмосков’ї та заявляє про непричетність до катастрофи. Сергій Дубинський мешкає у Ростовській області та не відповідає на запитання ні слідства, ні журналістів.
Леонід Харченко переховується в окупованому Донецьку.
Розслідування катастрофи в Україні
Служба безпеки України встановила понад 150 осіб, причетних до транспортування з Росії Бука. Їм помалу оголошуються заочні підозри.
6 липня у Києві затримали жителя Донецька Андрія Кунавіна. Він причетний до катастрофи, заявили у , які займаються власним розслідуванням.
– Кунавін – це громадянин України з кримінальним минулим. У оприлюднених Службою безпеки України розмовах він посилається на екс-помічника Володимира Путіна Владислава Суркова та директора російської ФСБ Олександра Бортнікова, – заявили у групі.
У СБУ підтверджують затримання, але не розголошують кого. Але шість років підозрюваний був одним з кураторів “ДНР”.
Прокурор Олександр Банник у коментарі Радіо Свобода заявив, що чоловікові повідомили про підозру у справі катастрофи MH17. Водночас, він відмовляється надавати будь-які свідчення.
– Слідство направлене на встановлення осіб екіпажу установки Бук та осіб, вищих по ієрархії. Тобто осіб, які віддавали накази про відправлення цієї установки на територію України, – розповів представник України в Спільній слідчій групі Микола Говоруха.
Слідчі знають, хто натиснув кнопку запуску ракети.
Нідерланди подали до суду
10 липня 2020 року . РФ має нести відповідальність за порушення статей №2 Право на життя, №3 Заборона на тортури і нелюдське або такому, що принижує гідність і №13 Право на ефективний засіб правового захисту Європейської конвенції про права людини.
Позов зареєстрований під номером 28525/20.
– Докази за цими статтями мають серйозне тло з доказів, які за шість років розслідування зібрали фахівці. Індивідуальні позови мають усі шанси отримати бути задоволеними. Інше питання, чи визнає їх РФ. Адже вони шість років ігнорують всі звинувачення у причетності, – пояснює юрист-міжнародник Ілля Васильєв.
Справи можуть розглядати кілька років, однак їх ухвали матимуть ефект.
– Позитивні рішення стануть ще одним камінцем, який розвалить РФ, – додав юрист.
Поправка у Конституцію РФ (голосування за зміни в основний закон Росії відбулися на початку липня. – Ред.) про верховенство національних законів над нормами міжнародного права, стала однією з причин, через яку нідерландська влада вирішила подати державну скаргу в ЄСПЛ.
– Але більшу роль тут могло зіграти їх бажання продемонструвати солідарність з жертвами катастрофи. Крок влади Нідерландів є важливим для захисту міжнародного права, – заявила екс-заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль на Атлантичній Раді у Вашингтоні.
Євросоюз з нагоди шостої річниці закликав Росію визнати свою відповідальність. Про це йдеться у заяві Високого представника від імені ЄС. Вони очікують, що РФ візьме на себе відповідальність.
У Міністерстві закордонних справ вважають, що у фіналі справи про катастрофу рейсу МН17 на Донбасі до відповідальності притягнуть вище військово-політичне керівництво Росії. І на це підуть роки, тому потрібно набратись терпіння.
Андрій Жигайло
Джерело:
fakty.com.ua