Конституційний суд визнав неконституційною кримінальну статтю про відповідальність суддів за завідомо неправосудні вироки. Рішення ухвалив 11 червня. Задовольнив подання 55 народних депутатів.
КС дійшов висновку, що у статті 375 Кримінального кодексу не визначили критерії, за якими можна встановити — який вирок, ухвала чи постанова є неправосудними. Не розкритий і зміст слів «завідомо неправосудний». А це нібито може призвести до неоднозначного розуміння складу злочину.
Стаття 375 втратить чинність за пів року. Верховна Рада має привести нормативне регулювання, встановлене цією статтею, відповідно до Конституції й цього рішення.
— Це означає, що представники суддівських кланів у КС зробили черговий подарунок суддям, — говорить 33-річний Михайло Жернаков, експерт із судової реформи.
— Скасували запобіжник, який хоч якось втримував їх від свавільних рішень. Система дисциплінарної відповідальності не працює. Вища рада правосуддя замість того, щоб карати, залишає їх на посадах. Наприклад, суддів Майдану й інших, які приймали очевидно неправосудні вироки. Притягнення до кримінальної відповідальності — єдине, що їх зупиняло. Тепер можуть не боятися й ухвалювати що завгодно і як завгодно.
Щоб українці відчули, що у країні є справедливий суд, треба змінити тих, хто відповідає за якість суддівського корпусу. Це два органи — Вища кваліфікаційна комісія суддів і Вища рада правосуддя. Їх почали міняти восени торік, звільнили членів Вищої кваліфкомісії. На цьому все закінчилося. Нових не відібрали.
×
Джерело: gazeta.ua