Мені вже за 40 років. І хоч я відчуваю себе все тим же пацаном, розуміння, як говориться в старій рекламі, приходить з досвідом. Часто ловлю себе на думці: «А як би склалося моє життя, якби сьогоднішній досвід був мені доступний років 20 тому?»
Нижче пишу ті тези, які хотів би повідомити самому собі в 18-20 річному віці. Випускники шкіл можуть посміхатися — що дядько розуміє в житті? Я теж таким був. І тепер точно знаю, що «дядько» розуміє і знає набагато більше, ніж може здатися.
Отже, що б я сказав самому собі у вже далекому 1995 році?
1. Є такий вислів: «Не кури та не пий, решта доженеш!» Повір, це так. Про наркотики взагалі навіть не думай.
2. Ніколи, крім найважчих обставин, не бери в борг. Ні на бізнес, ні на машину, ні на мобілку, ні на подарунок дівчині. Немає грошей — шукай інші варіанти або взагалі забий. Кредит — перший і найбільший крок до злиднів. Якщо вже взяв — віддай якнайскоріше і більше не бери.
3. Запам’ятай, тобі ніхто і нічого не винен. Ні держава, ні батьки, ні суспільство. Ти не отримаєш нічого, якщо не заробиш це сам.
4. Вчися обмежувати себе. Фрази на кшталт «Живемо один раз!» І т.п. — Брехня, і за ними нічого немає, крім сорому і важких наслідків. Ти нічого не втратиш, якщо не купиш айфон або не злітаєш (в кредит, так) в Париж на Новий рік. Загалом, відмовся від лишніх витрат, будь мудріший.
5. Поважай себе. Це означає — не женися за понтами та показухою, не бреши і не хвалися. Твоя самооцінка не повинна залежати від виду мульки на телефоні, лахів або машини. Тоді тебе будуть поважати, незалежно від обставин.
6. Поняття «честь» та «гідність» ніхто не скасовував. Будь людиною, не йди на поступки перед совістю. Не бути лайном — норма життя. Якщо ти правий — нічого не бійся.
7. Поважай людей. Навіть тих, хто цього, наче, і не заслуговує. Повага до оточуючих — риса правильної людини.
8. Ніколи не психуй. Ввічливість, спокій і коректність відрізняють всіх видатних людей. Дуже допомагає в бізнесі.
9. Уникай непотрібних витрат, відкладай гроші, навіть якщо їх поки на все вистачає з надлишком. Це не означає «будь скнарою», це означає — подумай, чи потрібна тобі ця покупка?
10. Працюй відповідально. Шлях до процвітання починається з праці, часто низькооплачуваної. Це не означає, що таку роботу треба робити «на і відвали». Я спостерігав кілька прикладів крутого кар’єрного росту людей, не наділених нічим, крім почуття відповідальності. Таких мало і таких цінують.
11. Намагайся вкладати гроші. Не в піраміди і не в «стартапи» друзів, а у нерухомість, цінні папери, на депозит у банку, урешті-решт. Не шукай легких і швидких шляхів збагачення, вони зазвичай ведуть або до злиднів, або за ґрати. А часто — в обидва пункти одночасно.
12. Вчися. Інтернет офігенний в плані можливостей навчання. Вчися говорити з грошима на їх мові, пройди курси бухгалтерів (дуже корисно!), Вчися розуміти бізнес-процеси аж до дрібниць. Навіть якщо це торгівля шаурмою. Чим більше знаєш — тим більше можливостей.
13. Не лінуйся. Вибий з себе це убоге почуття, хоч кулаками. Забудь про ігри та зависання в інтернеті, краще почитай що-небудь, або поїдь на риболовлю / на прогулянку, сходи в басейн, урешті-решт. Ніколи не лінуйся, інакше через 20 років будеш боятися залишитися наодинці з собою.
14. Ніколи не починай бізнес «з нуля». Мається на увазі — з нуля знань, на одних припущеннях. Ідеально починати бізнес у сфері, де пропрацював кілька років і знаєш все від, А до Я. Але пам’ятай про пункт 2! Бракує грошей — заробляй, час у тебе поки є!
15. І все ж час — безцінний. Поки ти готуєшся до життя — воно проходить. Головні цінності — НЕ тачки, не квартири і не рахунок у банку, все це вже до 40 років стане зовсім не таким цікавим. Завжди знаходь час на хобі, рідних і близьких, нехай навіть на шкоду іншим справам.
Все. Я прекрасно розумію, що слідувати всім п’ятнадцяти правилам майже нереально, особливо коли ти тільки поступив в універ. Але якщо у тебе є якісь життєві амбіції — постарайся. Обіцяю, ти про це ніколи не пошкодуєш.
Якщо вам сподобалася стаття, будь ласка, залиште свої коментарі або відгуки.